Transit Bipartisyon

Transit Bipartitisyon Ameliyatı Nedir?

Sleeve gastrektomi (tüp mide) + Transit bipartitisyon ameliyatı ilk kez Sergio Santoro’nun 2012’de bilim dünyasına sunduğu nispeten yeni bir ameliyat tekniğidir. Loop Transit Bipartitisyon ise şimdiye kadarki bütün metodlardan elde edilen verilerle geliştirilen, Tip 2 diyabetin tedavisinde en az diğer ameliyatlar kadar etkili, nispeten daha düşük riskli bir varyasyondur. Yöntem teknik olarak daha güvenli bir hale getirilmiştir. En büyük artısı diğer emilim bozucu ameliyatlara göre vitamin mineral eksikliklerine daha az yol açmasıdır. Duodenum, yani oniki parmak barsağı devre dışı bırakılmadan diyabet ve diğer yandaş hastalıklarda belirgin düzelme sağlamaktadır. Ancak nispeten yeni bir ameliyat olduğu için şeker hastalığı üzerine uzun dönemli etkisi hakkında bilgilerimiz henüz çok net değildir.

Loop Transit Bipartitisyon Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyatın ilk aşamasında standarttan biraz daha geniş bir tüp mide ameliyatıdır. Bu sayede açlık hormone (Ghrelin) azaltılır. Daha sonra midenin alt kısmından ince bağırsağın kalın bağırsağa girdiği noktanın 250 cm gerisine bir bağlantı yapılır. Mide içindeki besinlerin 2/3’ü yeni oluşturulan geçişten ince bağırsağın son 250 cm’lik kısmına, kalanı ise on iki parmak bağırsağına geçer. Böylece elde edilen avantajlar şunlardır:

  1. Kalıcı kilo verme etkisi tüp mide ameliyatından daha fazladır.
  2. Tüp mide ameliyatının en korkulan komplikasyonu kaçaktır. Kaçağın en önemli sebebi ise mide içindeki yüksek basınçtır. Bu anastomoz mide basıncını düşürerek kaçak riskini azaltır.
  3. Gıdanın bir kısmı normal yoldan ince bağırsaklara geçmeye devam ettiği için vitamin ve mineral eksiklikleri daha az görülmektedir.
  4. Özellikle tekrar kilo alımı görülen tüp mide ameliyatlarından sonra diğer bütün revizyon ameliyatlarından çok daha pratik şekilde uygulanabilecek bir revizyon yöntemidir.